Atsargiai facebook’e!

Greičiausiai esate vienas iš 500 milijonų žmonių, besinaudojančiu socialinio tinklapio „Facebook“ paslaugomis. Kad ir kaip nekaltai atrodytų tinklapis, kuriame galima palaikyti ryšį su savo pažįstamais ar draugais, bei susirasti draugų, „Facebook“ pastaruoju metu domina ir nusikaltėlius. Kodėl? Nes jūs jiems ant lėkštutės pateikiate visą informaciją apie save, o jiems belieka tik ją pasiimti ir pasinaudoti. Tad ko negalima pasakoti „Facebook“?

1) Nepasitikėkite pradiniais „Facebook“ nustatymais

„Facebook“ kūrėjų tikslas – atskleisti kuo didesnę vartotojo asmeninio gyvenimo dalį pasauliui. Kuo daugiau jūs dalinatės, tuo daugiau žmonių norės su jumis „draugauti“. Sniego gniūžtė ritasi nuo kalno ir kaskart vis didėja. Kaip bebūtų, dalinimasis visomis gyvenimo smulkmenomis gali būti ne pati geriausia idėja. Patikrinti ir pakeisti savo nustatymus galima „Facebook“ puslapyje paspaudus „Paskyra“ ir pasirinkti „Privatumo nustatymai“.

Paties puslapio nustatymai reiškia, kad jūsų būseną, nuotraukas, įrašus, biografiją, šeimyninius santykius gali matyti visi norintys. Nuotraukos ir vaizdo įrašai, kuriuose esate pažymėtas, religinės ir politinės pažiūros bei gimtadieniai matomi tik „draugų“ ir „draugų draugų“. O komentuoti jūsų įrašus ir matyti kontaktinę informaciją gali matyti tik „draugai“. Rekomenduojama visus nustatymus pakeisti į „matoma tik draugams“. Taip būsite saugūs nuo smalsių akių.

2) Nesutikite, jog prie jūsų asmeninę informaciją būtų galima pasiekti per paieškos tinklapius.

Pasakoti savo „Facebook“ draugams apie tai, kas vyksta jūsų gyvenime yra viena, bet leisti visiems norintiems pasiekti informaciją apie jus per paieškos sistemas – visai kas kita. Todėl rekomenduojama neleisti „Facebook“ jūsų informacijos platinti viešosios paieškos pagalba.

Dar kartą nueikite į „Privatumo nustatymus“, apačioje pasirinkite „Programos ir tinklapiai“ ir spustelkite „Redaguokite nustatymus“. Prie grafos „Viešoji paieška“ paspauskite „Keisti nustatymus“ ir įsitikinkite, kad prie „Įjungti viešą paiešką“ nėra uždėta varnelė.

3) Nesidalinkite savo gyvenamaja vieta bei telefono numeriu.

Nebent jūsų nebaugina faktas, jog esate lengvas taikinys nereikalingų produktų siūlytojams.

4) Neleiskite „Facebook“ programoms naudotis jūsų asmenine informacija.

Greičiausiai susigundėte atsakyti į „Facebook“ siūlomo testo klausimus, ar žaidėte „Farmville“. Niekada nesusimąstėte – o kas toliau? O toliau yra taip – tos programos ramiai sau guli ir siurbia jūsų asmeninė informaciją. Kur ji patenka? Čia jau niekas tiksliai negali pasakyti.

Sprendimas labai paprastas – tuose pačiuose „Privatumo nustatymuose“ pasirinkite „Programos ir tinklapiai“ ir redaguokite „Programų, kuriomis naudojatės“ nustatymus. „Redaguoti“ – tai jas visas ištrinti. Pamatysite, kiek jų ten daug.

5) Neleiskite, jog nuotraukas, kuriose esate pažymėtas, pamatytų visas pasaulis.

„Facebook“ leidžia kitiems pažymėti jus savo nuotraukose. Deja, neretai atsitinka, jog jums ta nuotrauka garbės nedaro, o ją, jeigu jos savininko nustatymai nepakeisti, gali pamatyti visas pasaulis. Svarbiausia, kad ją pamatys mama, bendradarbiai, o gal ir pats kompanijos, kurioje dirbate, vadovas.

Norėdamas išvengti šio „liapsuso“, įsitikink, kad „Privatumo nustatymuose“ yra nurodyta, jog nuotraukas ir vaizdo medžiagą, kuriose esi pažymėtas, gali matyti tik „draugai“.

6) Neatskleiskite savo gimimo datos

Koks pirmas klausimas, kurio jūsų klausia paskambinus į banką? Teisingai – jūsų gimimo data. Tačiau šią svarbią informaciją jūs skleidžiate viešai. Siekiant apsaugoti save nuo sukčių, savo gimimo metų viešai atskleisti nerekomenduojama.

„Facebook“ puslapyje pasirinkite „Profilis“ ir „Redaguoti profilį“. Šalia gimimo datos esančiame laukelyje nustatykite „Mano profilyje rodyti tik mėnesį ir dieną“ arba „Anketoje nerodyti mano gimimo datos“. Jeigu norite sulaukti sveikinimų iš „Facebook“ „draugų“, pasirinkite pirmąjį variantą.

7) Niekuomet neskelbkite, jog vykstate atostogauti.

Būkite atsargūs, skelbdami informaciją apie save, nes netyčia ji gali patekti į blogas rankas. Vieni jūsų įrašą „Šiuo metu mėgaujuosi saule Turkijoje“ supras kaip „Mano namas tuščias – prašome užeiti“.

Delfi.lt

Reklama
  1. Aš net nežinodama laikiausi šių “taisyklių“ ir tikrai manau, kad apie mane neturi žinoti visas pasaulis. ++

  2. Kodėl tu savo komentaro negali tiesiog poste rašyti ?

    Be to ‘tinklapis’ = 1 vienas puslapis (pvz.: about.html),’tinklalapis’ = portalas/žiniatinklis (daug puslapių).

  3. Man įdomiau komentuoti ir komentaru pakurstyti žmones diskutuoti. 🙂

  1. No trackbacks yet.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Reklama
%d bloggers like this: